Skip to content

Selenas

Selenas – tai cheminis elementas, turintis simbolį Se ir atominį skaičių 34. Jis priklauso chalcogenų grupei ir yra esminis mikroelementas, reikalingas įvairiems gyvybės procesams.

1. Seleno istorija ir atradimas

Seleno atradimas siejamas su 1817 metais, kai švedų chemikas Jöns Jacob Berzelius bei jo kolega Johan Gottlieb Gahn pirmą kartą išskyrė šį elementą iš sulfido mineralų. Pavadinimas „selen“ kilo iš graikų kalbos žodžio „selene“, reiškiančio Mėnulį. Tai buvo metafora, nes elementas buvo žinomas kaip Mėnulio mineralas, pabrėžiant įvairius jo savybes.

1.1. Istoriniai seleno panaudojimo pavyzdžiai

Selenas pradėjo būti plačiau naudojamas XX amžiaus viduryje, kai mokslininkai atrado jo savybes, naudingas įvairiose pramonės srityse. Pavyzdžiui, jis tapo svarbus komponentas elektronikoje, ypač gaminant tranzistorius ir fotoelementus.

2. Seleno savybės

Selenas yra skystas arba tvirtas esant kambario temperatūrai, o jo spalva gali kisti nuo sidabrinės pilkos iki raudonos. Selenas yra labai reaktyvus elementas, turintis dvi pagrindines allotropines formas: amorfinį (beformį) ir kristalinį (pavyzdžiui, hexagonalinį).

2.1. Cheminės savybės

Selenas dažnai reaguoja su kitais elementais, formuodamas įvairius seleno junginius. Pavyzdžiui, jis gali jungtis su deguonimi, kad sudarytų seleno dioksidą (SeO2), kuris naudojamas pramonės procesuose.

3. Seleno biologinė reikšmė

Selenas yra esminis mikroelementas, reikalingas gyvybės procesams daugelyje organizmų, įskaitant žmones. Jis dalyvauja įvairiose biocheminėse reakcijose ir atlieka svarbų vaidmenį imuninėje sistemoje.

3.1. Seleno šaltiniai

Pagrindiniai seleno šaltiniai yra žuvys, raudona mėsa, kiaušiniai, pieno produktai ir kai kurie riešutai, ypač Brazilijos riešutai. Selenas taip pat gali būti gaunamas iš grūdų ir daržovių, priklausančių nuo dirvožemio turinio.

3.2. Seleno trūkumo pasekmės

Trūkstant seleno, gali kilti įvairių sveikatos problemų, tokių kaip kardiomiopatija (širdies raumens silpnumas), imuninės sistemos sutrikimai ir net nevaisingumas.

4. Selenas pramonėje

Pramonėje selenas dažniausiai naudojamas gaminant stiklo, fotovoltinės sistemos komponentus ir kai kuriuos metalus. Jis taip pat naudojamas kaip priedas gaminant plastikus, taip pridedant antioksidacinių savybių.

4.1. Elektronika ir technologijos

Selenas yra esminis elementas, naudojamas gaminant saulės elementus, taip pat skaitmeniniuose prietaisuose, tokiuose kaip lazeriai ir fotoreceptoriai.

5. Apsaugos ir veikimo mechanizmai

Seleno veikimo mechanizmai žmogaus organizme yra sudėtingi ir apima daugelį biocheminių procesų. Selenas veikia kaip antioksidantas, padedantis apsaugoti ląsteles nuo oksidacinio streso, kuris gali sukelti įvairias ligas, įskaitant vėžį.

5.1. Seleno ir vėžio ryšys

Tyrimai parodė, kad selenas gali turėti antikancerogeninių savybių, tačiau šios savybės ir toliau tiriamos. Kai kurie tyrimai rodo ryšį tarp seleno suvartojimo ir mažesnės rizikos susirgti tam tikromis vėžio formomis, tačiau šie rezultatai dar nėra galutiniai.

6. Seleno vartojimo rekomendacijos

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja suaugusiems asmenims suvartoti apie 55 mikrogramus seleno per dieną. Tačiau šis poreikis gali skirtis priklausomai nuo asmens amžiaus, lyties ir gyvenamosios vietos.

6.1. Papildai ir vartojimas

Seleno papildai yra populiarūs tarp žmonių, kurie mano, kad jų mityboje trūksta šio mikroelemento. Tačiau svarbu pasikonsultuoti su gydytoju prieš pradedant vartoti bet kokius papildus, nes per didelis seleno kiekis gali sukelti toksinį poveikį.

7. Išvados

Selenas yra svarbus ir naudingas cheminis elementas, turintis įtakos ne tik pramonės, bet ir žmogaus sveikatai. Jo biologinė reikšmė ir panaudojimo sritys daro jį neatsiejama moderno mokslo dalimi. Tinkamas seleno suvartojimas gali padėti išlaikyti organizmo sveikatą ir sveikatos problemas, siekiant užtikrinti geresnę gyvenimo kokybę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *